Zaawansowana kontrola dostępu zwana również kontrolą dostępu klasy biznes (Enterprise) przeznaczona jest głównie dla średnich i dużych obiektów, w których rola systemu kontroli dostępu nie ogranicza się jedynie do kontroli ruchu osób, lecz jest poszerzona o wiele dodatkowych funkcjonalności, z których najważniejszą jest możliwość integracji z innymi systemami funkcjonującymi w obiekcie. Integracja taka może polegać na zintegrowaniu obsługi obcych systemów w oprogramowaniu zarządzającym systemem kontroli dostępu jak i odwrotnie, zintegrowaniu systemu KD w zewnętrznych platformach zarządzających. Do systemów najczęściej integrowanych z systemem KD zalicza się system automatyki budynkowej (BMS), system alarmowy (SSWiN), system sygnalizacji przeciwpożarowej (SSP, SAP), system telewizji przemysłowej (CCTV) i ostatnio coraz częściej, platformy informatyczne zwiększające komfort i produktywność użytkowników obiektu. W wielu przypadkach zaawansowany system kontroli dostępu staje się głównym systemem informatycznym zawierającym bazę danych użytkowników obiektu, z której mogą korzystać inne systemy budynkowe. Z tego to m.in. powodu system klasy biznes musi oferować interfejs programowy za pomocą którego inne systemy mogą nie tylko czerpać dane z systemu kontroli dostępu, ale i sterować nim. Innym typowym wymaganiem stawianym systemom, tej klasy jest zarządzanie dostępem do parkingów, wind oraz wyposażenia, przy czym dostęp do wyposażenia może być realizowany wyłącznie w formie logicznej, przez sprawdzenie uprawnień do przedmiotu przez personel obiektu lub fizyczny, jak to ma miejsce wobec kluczy i innych przedmiotów przechowywanych w elektronicznych depozytorach. Oprogramowanie zarządzające systemem klasy biznes musi umożliwiać wielodostęp a także oferować możliwość obsługi systemu z poziomu aplikacji mobilnych oraz przeglądarki internetowej.
Instalacja systemu klasy biznes wymaga wnikliwej analizy oczekiwań inwestora, za którym następuje, proces projektowania systemu. Zarządzanie tego rodzajem systemów realizowane jest przez służby ochrony lub specjalistów branżowych zatrudnionych w ramach organizacji, w której system funkcjonuje lub delegowane jest do firm zewnętrznych. Systemy zaawansowane dają duże możliwości funkcjonalne i zwykle oferują możliwości ich rozbudowywania przez wykorzystania wbudowanych w system mechanizmów integracji programowej. Zarówno instalacja jak i użytkowanie systemów klasy biznes stawia wyższe wymagania na etapie projektowania, instalacji i użytkowania.
System RACS 5 jest produktem, który został zaprojektowany, jako system realizujący oczekiwania stawiane zaawansowanym systemom kontroli dostępu klasy biznes. Jest rozwiązaniem krajowym opracowanym i rozwijanym przez inżynierów firmy. System ten korzysta z doświadczeń zdobytych w trakcie prawie 20 lat projektowania i produkcji urządzeń kontroli dostępu.